Rok 1968 online

Autentické záběry z tehdejších událostí, hraná rekonstrukce i vzpomínky někdejších okupantů. Připomeňte si 50. výročí klíčové události novodobých českých dějin s filmy Můj neznámý vojín, Okupace 1968, Holka Ferrari Dino, Spřízněni volbou a dalšími.

Dva nové dokumentární filmy přinášejí výjimečný pohled z druhé strany - ze strany okupantů. Můj neznámý vojín režisérky Anny Kryvenko je tvořen převážně dosud nepublikovanými archivními záběry z celé Evropy a Ruska. Film je vyprávěn pohledem jednoho z okupantů, po jehož osudech pátrá jeho praneteř – režisérka snímku. Pomocí archivních záznamů rekonstruuje režisérka varianty toho, co mohl její prastrýc, jako součást okupačních vojsk, prožívat.

Okupace 1968 je kolektivním dílem pěti režisérů, kteří zpovídají účastníky z pěti okupačních zemí – vojáky i generály. Jak se cítili vojáci, které poslali do cizí země nastolit pořádek? Film se zaměřuje na výpovědi vojáků různých národností a hodností, zobrazuje svědectví obyčejných vojáků, ale i generálů.

Film Holka Ferrari Dino (2009) režiséra Jana Němce je hranou rekonstrukcí událostí z 21. srpna 1968, kdy Němec s malým filmovým štábem natočil na různých místech Prahy šestnáctiminutový dokument a toto své unikátní svědectví propašoval do Rakouska. Jeho záběry z okupované Prahy byly odvysílány v rakouské televizi a následně je zhlédly miliony lidí po celém světě. Film má symbolickou stopáž 68 minut a jeho součástí je unikátní archivní materiál v původní podobě, tak jak ho Jan Němec natočil 21. srpna 1968.

Film Karla Vachka Spřízněni volbou zachycuje atmosféru politicky vzrušujícího období od 14. do 30. března 1968, mezi abdikací prezidenta Antonína Novotného a zvolením generála Ludvíka Svobody. Politici Alexander Dubček, Josef Smrkovský, Oldřich Černík, Čestmír Císař, Ota Šik, František Kriegel, Gustáv Husák a další jsou zde zachyceni v běžných hovorech, a vzniklá mozaika záběrů vystihuje obraz doby a její vnitřní, vypjatou atmosféru.

Česko-polský portrét zpěváka Karla Kryla Bratříček Karel natočila režisérka Krystyna Krauze. Ve svém filmu hledá mimojiné odpověď na otázku, co bylo tak přitažlivého na „malém zpěvákovi s velkým hlasem“, že více než dvacet let po jeho smrti lidé stále zpívají jeho písničky a čtou jeho poezii?

Vít Janeček ve filmu Léčba dějin sleduje čtveřici laureátů ceny Františka Kriegla, politika, který v srpnu 1968 jako jediný člen ÚV KSČ aktivním činem vystoupil proti invazi "spřátelených vojsk". Cena nesoucí jeho jméno, je udělovaná od konce 80. let Nadací Charty 77.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít