Učitelka i Já, Olga Hepnarová. Podzimní várka novinek na DAFilms

Jeden ze světově nejúspěšnějších českých filmů posledních let Učitelka, existenciální drama o masové vražedkyni Já, Olga Hepnarová, portrét legendy českého filmu Miloše Formana, a další filmy nově na DAFilms.

Drama Učitelka režiséra Jana Hřebejka sjezdilo od své úspěšné premiéry v Karlových Varech desítky zahraničních filmových festivalů a získalo řadu cen. Tragikomický příběh manipulativní učitelky, která za laskavou fasádou skrývá rafinovanou vyděračku, je zasazen do dusivých normalizačních 80. let, má ale univerzální poselství.

Film Já, Olga Hepnarová je existenciální drama portrétující „slavnou“ masovou vražedkyni a poslední ženu, která byla v Československu odsouzena k trestu smrti. Snímek, který měl premiéru na Berlinale, rozkrývá psychiku a životní zkušenosti psychicky narušené mladé ženy, ve znepokojivých černobílých obrazech.

Svěží a hravý režijní debut herce Jiřího Mádla Pojedeme k moři nahlíží do dětského světa prostřednictvím jedenáctiletého Tomáše, který se chce stát filmařem. Když dostane k narozeninám kameru, rozhodne se natočit svůj první film – o své rodině a kamarádovi. Postupně ale odhaluje daleko víc věcí ze světa dospělých, včetně jejich tajemství…

Dvacetiletý mladík s mentálním handicapem David je hrdinou stejnojmenného filmu Jana Těšitele. Jednoho dne se David (ve skvělém podání Patrika Holubáře) rozhodne opustit jednotvárný život uprostřed své rodiny a s vidinou nových zážitků se vydá na dobrodružnou cestu do velkoměsta. Netuší, že zážitky v mnoha směrech překonají jeho očekávání a ocitne se i na hraně života a smrti…

Poslední desetiletí života legendárního českého režiséra Miloše Formana přibližuje už druhý dokument Miloslava Šmídmajera. Zachycuje život i myšlení této velké osobnosti a díky osobnímu vztahu i kontaktu otevírá i některá intimní zákoutí Formanova života.

Slovenský režisér Matej Mináč objevil pro svět příběh Nicholase Wintona, který těsně před vypuknutím 2. světové války zachránil z okupované Prahy 669 židovských dětí. Po hraném dramatu Všichni moji blízcí se Mináč k tématu vrátil dokumentem Síla lidskosti – Nicholas Winton, a do třetice v dokumentu s hranými rekonstrukcemi Nickyho rodina. Díky Mináčovým filmům se podařilo najít desítky „Wintonových dětí" po celém světě, příběhy dalších z nich přibližuje právě Nickyho rodina. Je mezi nimi americký vědec Ben Abeles, bývalá ředitelka Mezinárodního měnového fondu Alice Mastersová nebo genetička Liesl Silverstoneová.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít