V pohybu: Cestovní deník z celého světa

Máte už plány na letní cesty? Vydejte se s námi za inspirací! Připravili jsme pro vás výběr filmů, s nimiž budete stále v pohybu. Mezi nejnovější filmy v katalogu patří pohřební road movie Calabria a cestopisná koláž Opera o Polsku. Rozhodně by vám ale neměly uniknout ani filmové klasiky, které nás provedou po světě, na nějž nám často zbývají už jen nostalgické vzpomínky. Takovým filmem může být cestovní deník Bez slunce od Chrise Markera nebo ikonické 66 Scenes from America dánského režiséra Jørgena Letha. Jinde si hamburger s Andy Warholem už zkrátka nedáte.

Švýcarský film Calabria je dokumentární road movie, která nás zavede ze Švýcarska až na špičku Itálie. Průvodci na cestě na jih i na pomyslný druhý břeh vám budou dva zaměstnanci pohřebního ústavu, kteří vezou zesnulého do jeho rodné vesnice. Tušíte, co vás může potkat na poslední cestě se Srbem Jovanem, který věří v posmrtný život, a jeho přísně racionálním portugalským kolegou Josém? Snímek získal cenu za nejlepší zahraniční film na festivalu Doclisboa a zvláštní uznání poroty na festivalu Visions du Réel v Nyonu.

Pohlednicí ze střední Evropy je cestopisná koláž Opera o Polsku, která byla na 21. MFDF Ji.hlava zvolena nejlepším filmem střední a východní Evropy. Pátrání po polské duši může znít místy hystericky a disharmonicky, ale idylický obrázek své vlasti byste u našich sousedů stejně asi nečekali. „Myslím, že potřebujeme psychoterapii. Ale předtím bychom se měli podívat na naši zemi a nás samé. Věřím, že existuje něco jako duch země a duch času,“ řekl ke svému filmu režisér Piotr Stasik.

Pokud si pod road movie představujete spíš rychlé tempo a divoké zážitky, připoutejte se a pusťte si ruský film Road Movie. Tento střihový dokument je dynamickou kompilací všeho, co se může stát na ruských silnicích. A to je zřejmě úplně všechno, od setkání s divokými zvířaty přes bizarní autonehody až po pád meteoritu. Tahle vizuální smršť se nedá zastavit, tak si ji chyťte, když to dokážete.

Na cesty se s radostí vydávají i čeští autoři, ať už se jedná o mysteriózní dokufikci Vienna Calling nebo komedii Cesta do Říma, která je zároveň stylizovanou poctou klasikům filmového plátna. Kouzlo příběhů o dobrodružství, svobodě a přátelství potvrzuje úspěch filmu Všechno bude, který svým tvůrcům přinesl šest ocenění na letošním předávání cen Český lev. Pokud jste se nikdy necítili na to, abyste bez řidičáku křižovali republiku ve „vypůjčeném“ autě, nebojte se s námi vydat na cestu filmovým světem, který se nikdy nezastaví. Šťastnou cestu!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít