Animáky z FAMU na červeném koberci

Tvorba mladých animátorů z FAMU v posledních letech sklízí úspěchy na významných zahraničních festivalech. Připravili jsme pro vás tři nejnovější přírůstky z Katedry animované tvorby, které doposud měli diváci možnost vidět pouze na filmových festivalech. Podívejte se s námi na novou krev české animace.

Že se jedná o výjimečný rok pro českou animaci, potvrdil i letošní karlovarský filmový festival, který pro diváky připravil pásmo krátkých animovaných filmů z FAMU. Mezi uvedenými snímky rozhodně nesměly chybět tituly Dcera, Pouštět draka a Spolu sami. Všechny tři filmy byly letos uvedeny na nejvýznamnějším festivalu animované tvorby ve francouzském Annecy. Režisérka Daria Kashcheeva si odnesla se svým filmem Dcera hned dvě ocenění za nejlepší studentský film a Pouštět draka režiséra Martina Smatany vyhrál cenu v kategorii Young Audiences. Snímek Spolu sami od režisérky Diany Cam Van Nguyen si již dříve vysloužil ocenění za nejlepší experimentální film na MFDF Ji.hlava a nově byl zařazen mezi tři finalisty o cenu britské filmové akademie BAFTA Student Awards.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance