Festivalový speciál: Dokufest Kosovo

V samotném srdci Balkánu hostí pitoreskní a historické město Prizren největší festival v Kosovu a zároveň jeden z nejlepších festivalů jihovýchodní Evropy. Nasajte tu pravou letní atmosféru u našeho kurátorského výběru balkánských filmů uvedených na Dokufest Kosovo.

V letošní soutěži balkánských dokumentů najdeme film On the Water chorvatského režiséra Gorana Deviće. S ironickým pohledem vytváří portrét bývalého industriálního města. Řeka protékající městem již odnesla jeho slávu, ale lidé, kteří v její blízkosti dnes tráví svůj volný čas, si v sobě nesou její pozůstatky dodnes. Naopak v bouřlivém očekávání, co přinese budoucnost, jsou hlavní hrdinové dokumentu Taurunum Boy srbských tvůrců Jeleny Maksimović a Dušana Grubina. Patnáctiletí chlapci tráví léto na opuštěných místech Bělehradu a plni vzdoru a odhodlání se připravují na vstup do dospělosti. Snímek Zvicra (což znamená v albánštině Švýcarsko) nabízí pohled na Balkán zvenčí. Sleduje početnou albánskou komunitu ve Švýcarsku, jejíž zástupci se různými způsoby snaží uchovávat své albánské kořeny, i když jsou již plně začleněnými švýcarskými občany.

O festivalu: Dokufest Kosovo ve svém programu snoubí důležitá globální témata, skvělé filmy, odborné debaty, a to vše v uvolněné letní atmosféře za doprovodu živých koncertů. Festivalový program čítající na 250 dokumentů a krátkých filmů láká i díky svým letním kinům, která jsou umístěná například v hradním amfiteátru nebo nad řekou Prizren Bistrica. Festival uvádí šest soutěžních sekcí, kromě balkánské soutěže i sekci zaměřenou na lidská práva nebo environmentální témata. Každoročně si festivaloví dramaturgové vybírají jedno hlavní téma, kterému věnují jednu filmovou sekci, ale dále i doprovodné výstavy, debaty, workshopy nebo i koncerty. Ústřední motiv festivalu v roce 2019 vystihuje slovo 'Pravda'.

Objevte kouzlo balkánských filmů z jednoho z nejvíce cool dokumentárních festivalů na světě.

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít