DOK Leipzig: Kdo vlastní pravdu?

Pravda je v dnešní době velmi skloňované slovo, ačkoliv už téměř nikdo neví, co se za ním skrývá. Pravda je rovněž základním kamenem dokumentárního filmu. Ve čtyřech výjimečných dílech uvedených na DOK Leipzig se podívejte, jak pravdu hledají dokumentaristé.

Švýcarský režisér Milo Rau se vydal hledat pravdu do Demokratické republiky Kongo, kterou již léta zmítá nepřehledná občanská válka. Na jednom místě se zde střetávají zájmy vládních jednotek, rebelských bojovníků, militantních skupin a nadnárodních organizací. Režisér se proto rozhodl sezvat zástupce všech zúčastněných stran a uspořádal soudní tribunál, který zachytil ve filmu The Congo Tribunal. V zemi, kde doposud nebyl prostor pro podobnou reflexi, se střetávají politici, byznysmeni, vrazi a oběti. Strhující projekt bývá právem označován za nejvíce ambiciózní umělecký projekt současnosti.

Jaké jsou motivace lidí, kteří se rozhodnou vstoupit do nějaké extremistické nebo militantní organizace? Na to hledala odpověď režisérka Karen Winther, která vedla ve svém filmu Exit rozhovory s vrchními představiteli extremistických hnutí z různých koutů světa. Výběr filmů doplňuje dokument The Specialist, Portrait of a Modern Criminal, který zachycuje poválečný soudní proces s Adolfem Eichmannem, nebo portrét mladého člena elitní jednotky izraelské armády ve filmu Z32, který natočil režisér Avi Mograbi.

Speciální program navazuje na sympozium Kdo vlastní pravdu?, které je součástí filmového festivalu DOK Leipzig 2019.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít