Neklidné vody portugalského filmu 2021

Jediná přehlídka portugalského filmu, s níž učiníte velké zámořské objevy na mapách světové kinematografie. Vybrali jsme pro vás současné portugalské filmy, opomíjené snímky let minulých i díla významných filmařů. Opravdové poklady pro každého cinefila. Navíc v týdnu, kdy slavíme Světový den portugalského jazyka, si můžete každý den přehrát vybraný film zdarma.

Již druhým rokem vám přinášíme ve spolupráci s Portugalským centrem Instituto Camões v Praze přehlídku autorského filmu z portugalsky mluvených zemí. Podobný festival byste na české festivalové mapě hledali marně. A to přesto, že mezi portugalskými filmy každým rokem vzniká hned několik výrazných snímků, o nichž mluví celý svět.

Takovým případem je film Mrtví a ti druzí, který získal cenu na festivalu v Cannes v sekci Un Certain Regard, načež byl následně uveden na desítkách festivalů a získal hned několik cen. Film nás seznamuje se starobylou kulturou kmene Kraho, kteří ještě stále žijí pomalým, pokojným, venkovským životem. Tento způsob života ale musí čelit sílícímu vlivu moderního světa. Vítězem festivalu FID Marseille se v roce 2019 stal středometrážní snímek Raposa, který zkoumá náš vztah k vlastnímu tělu a vizuálně podmanivým způsobem ukazuje, co dělat, když se proti nám vzbouří. Například při stále častějších poruchách s příjmem potravy.

Opravdovou lásku k portugalskému jazyku a kultuře v sobě spojuje snímek Korespondence režisérky Rity A. Gomes. Neklidné vody Atlantského oceánu, které spojují brazilskou a portugalskou kulturu, od sebe v tomto případě oddělily dva vrcholné portugalské básníky - Sophii de Mello Breyner Andresenovou a Jorgeho de Senu. Základem tohoto snímku se staly jejich poetické dopisy z konce 60. let, které v sobě odráží více jak desetiletý historický vývoj v obou zemích i jejich osobní touhy a snahy o nalezení vnitřní svobody. Připravte se na silné emoce a typickou portugalskou poetiku. Lásku a těžko pochopitelný pocit nostalgie a stesku, kterému Portugalci říkají saudade, najdete ve všech oblastech kultury, a v tomto snímku obzvlášť.

Každý den od 3. do 7. května vám nabídneme vždy část programu zdarma na 24 hodin.

Program filmů zdarma:
3. května – José Cardoso Pires (r. Manuel Mozos) – pouze s EN titulky
4. května – Korespondence (r. Rita A. Gomes)
5. května – Trip to Expo & This is My Home (r. João Pedro Rodrigues) – pouze s EN titulky
6. května – Raposa (r. Leonor Noivo)
7. května – Extinction (r. Salomé Lamas) - pouze s EN titulky

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít