Best of Vary

Thermal, kolonáda, Grandhotel Pupp, všechna tato místa, které plnily davy při filmovém festivalu Karlovy Vary letos zůstanou prázdné. Léto i přesto můžeme zahájit s karlovarskou filmovou lázní. Připravili jsme pro vás výběr českých i zahraničních snímků, které byly v minulých letech na festivalu oceněny.

V našem výběru jsme se zaměřili především na dokumentární filmy, které v nabitém festivalovém programu bývají často přehlížené. Těšit se můžete na vítěze sekce dokumentárních filmů z roku 2019, snímek Nesmrtelní, který zobrazuje plíživou a nebezpečnou ideologii, s níž žijí lidé na ruském industriálním maloměstě. Stejnou zemi, ovšem tentokrát pohledem z nejvyšších pater politiky, zobrazuje i snímek Svědkové Putinovi, který si odnesl ocenění za nejlepší dokument v roce 2018. O kulturních rozdílech mezi cizinci z různých koutů světa a zároveň o snaze najít společnou řeč, jakkoliv se to přes všechny odlišnosti zdá nemožné, je snímek Lekce francouzské konverzace. Stejně jako film Ama-san o japonských lovkyních perel obdržel na festivalu zvláštní uznání v sekci dokumentárních filmů.

Z hraných filmů si nenechte ujít výjimečný opus rumunského režiséra Radu Judeho, který se svérázným způsobem za pomocí černého humoru vypořádává s novodobými dějinami. Ve filmu Je mi jedno, že se do dějin zapíšeme jako barbaři takto reviduje události z roku 1941, kdy rumunská armáda spáchala etnický masakr v okupované Oděse. Křišťálový globus za nejlepší film si v roce 2017 odnesl i český film Křižáček režiséra Václava Kadrnky. Karel Roden se v roli rytíře jednoho dne vydá na výpravu do Svaté země, při níž nejen, že bude hledat svého ztraceného syna, ale i sebe sama.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít