Pátrání po pravdě

Vydejte se po stopách bezpráví, složitých politických kauz a dodnes nevyšetřených záhad. Přinášíme vám výběr investigativních dokumentů, jejichž režiséři se nebáli hledat na vlastní pěst odpovědi na komplikované a dodnes neuzavřené případy. Čeká vás napětí srovnatelné s detektivkami, jedinečný pohled režisérů a důraz na vizuální zpracování.

Kde leží hranice mezi dokumentárním filmem a žurnalistikou? Jaké příběhy náleží na filmová plátna, a které by naopak měli zůstat doménou zpravodajství? O tom se vedou bouřlivé diskuze již od samotných počátků dokumentární kinematografie. Odpovědí může být emocionálně působivý snímek Ester Sparatore s názvem Those Who Remain. Režisérka se vydává do prázdného tuniského apartmánu, v němž žije hlavní představitelka Om El Khir se svými třemi dětmi. Problematikou migrace se nezabývá s obvyklou zpravodajskou strohostí a nemá potřebu diváka zásobovat fakty. Místo toho ukazuje každodenní život statečné ženy, jejíž manžel se stal nezvěstným při pokusu emigrovat do Evropy.

Dříve v tomto roce jsme vám představili programový speciál Na vahách spravedlnosti, v němž jsme se zaměřili na trestání viny a hledání spravedlnosti v současných demokratických společnostech. Odvrácenou stranou k tomuto speciálu může být série nových dokumentů z Jižní Ameriky, které se zaměřují na selhání policejních složek. Brazilský film Police Killing vyšetřuje případ brutálního ozbrojeného zásahu policie proti autu plnému teenagerů, domnělým drogovým dealerům. Počty zabitých a zmizelých osob při policejních zásazích v některých zemích Jižní Ameriky jdou do tisíců ročně. Kolik z nich přišlo o život neprávem, se snaží zjistit i chilský dokument The Crosses nebo krátkometrážní Witness Was The Rain.

Poznejte jedinečnou sílu investigativních dokumentárních filmů, které v nás dokáží vyvolávat emoce a pomáhají nám se vžít do situace hlavních postav. Díky netradičním pohledům režisérů objevují nové souvislosti i v dávno uzavřených případech.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít