Kde žije Český lev? Online na DAFilms.cz!

Hlavní české filmové ceny Český lev poznají již tuto sobotu 21. února své nové majitele. Mezi nimi nebude chybět ani čerstvý vítěz kategorie Nejlepší dokumentární film. O titul se uchází pětice známých a populárních snímků K oblakům vzhlížíme, Magický hlas rebelky, Olga, Století Miroslava Zikmunda a Život podle Václava Havla. Všechny nominované filmy máte jedinečnou možnosti zhlédnout zdarma či za malý poplatek od pondělí 16. do neděle 22. února! Zároveň se nezapomeňte zapojit do hlasování a zvolit si vlastního diváckého vítěze prestižní ceny!

Již posedmé v řadě přináší dokumentární portál DAFilms.cz filmovému publiku možnost zhlédnout pětici dokumentů nominovaných na cenu Českého lva v prostředí internetu v průběhu týdne slavnostního předávání cen. "Jedná se o již tradiční akci portálu DAFilms.cz, která se snaží podpořit a zpropagovat český dokument mezi co nejširší skupinou domácího i zahraničního publika. Máme radost, že tento rok mají čeští diváci možnost online zhlédnout všech pět nominovaných dokumentů a hlasovat pro ten snímek, který je nejvíce oslovil. Věřím, že se jedná o atraktivní výběr, který se setkává s kladným přijetím u kritiků i diváků," uvádí k filmové události Diana Tabakov z portálu DAFilms.cz.

Díky svému říjnovému vítězství na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava představuje horkého favorita ceny snímek režiséra Martina Duška K OBLAKŮM VZHLÍŽÍME. Dokument, který již českou filmovou tvorbu reprezentoval například na prestižním amsterdamském filmovém festivalu IDFA, nechává diváky nahlédnout do reality života v severních Čechách, tvrdě poznamenané vysokou mírou nezaměstnanosti. Na příběhu hlavního hrdiny, jehož životní naplnění představují automobilová tuningová setkání, režisér vykresluje trpký boj o štěstí a vlastní místo ve společnosti. Přední dáma českého dokumentu Olga Sommerová vstupuje do filmového klání se snímkem MAGICKÝ HLAS REBELKY. Dokumentární portrét nabízí intimní pohled do soukromého, profesního a politického života zpěvačky Marty Kubišové. Dokument, v němž se objevuje mnoho známých tváří domácí kulturní a politické scény, například Václav Neckář, Václav Havel či hudební publicista Jiří Černý, zprostředkovává komplikovanou životní situaci zpěvačky, jež se aktivním odporem vůči komunistickému režimu ocitla na okraji společnosti, aby v klíčových momentech listopadu 1989 opět vystoupila před jásající davy jako symbol nezlomné víry a pevného politického přesvědčení.

Silné a nepřehlédnutelné postavy českých kulturních a politických dějin představují také další tři nominované snímky. STOLETÍ MIROSLAVA ZIKMUNDA v režii Petra Horkého podává první hlubší svědectví o osobním životě klíčové figury českých zahraničních výprav Miroslava Zikmunda. Jaká je životní zkušenost muže, jenž vystoupal jako první Čech na Kilimandžáro, setkal se s předními světovými politiky, byl u rozpadu koloniální Afriky a ve svém stoletém životě prožil celou moderní historii Československa a České republiky od habsburské monarchie až po první samostatný český stát?

Poslední dvojice nominovaných snímků má k sobě díky postavám hlavních hrdinů více než blízko. Zatímco dokument OLGA režiséra Miroslava Janka zobrazuje osobnost manželky prvního českého prezidenta Václava Havla Olgy Havlové, druhý snímek ŽIVOT PODLE VÁCLAVA HAVLA je věnovaný přímo osobě prezidenta. Spíše v pozadí stojící Olga Havlová je na základě dokumentu vykreslena jako jedna ze stěžejních postav politického disentu 70. a 80. let a pro svoji přátelskou a upřímnou povahu také vyhledávaná přítelkyně mnoha osobností zapojených do hnutí československého undergroundu. Dokument ŽIVOT PODLE VÁCLAVA HAVLA, jenž je biografickým podáním mnohovrstevnaté osoby Václava Havla jako muže, umělce, bohéma, člena undergroundu i oficiálního politika, okořeňuje nominovanou pětici filmů o skutečnost, že hraný počin režisérky dokumentu Andrey Sedláčkové Fair Play je na cenu Českého lva nominován hned v deseti kategoriích.

Jaký z pěti nominovaných dokumentů si odnese sošku Českého lva se diváci dozví již v sobotu 21. února. Poprvé si však svého vítěze mohou zvolit také diváci online. Společně se zpřístupněním nominovaných snímků nabízí portál DAFilms.cz jedinečnou šanci zvolit si diváckého vítěze v kategorii nejlepší dokumentární film! Pomocí jednoduchého hlasování mohou dát diváci hlas svému oblíbenému snímku a porovnat, nakolik se jejich filmový vkus shoduje s většinou českého publika, a hlavně pak s odbornými akademiky. Hlasování, stejně tak jako nominované snímky, poběží na stránkách portálu až do neděle 22. února.

Zkroťte Českého dokumentárního lva online v týdnu od 16. do 22. února na DAFilms.cz!


Filmy Magický hlas rebelky, Olga a Život podle Václava Havla jsou v týdnu od 16. do 22. února k dispozici ZDARMA. Filmy K oblakům vzhlížíme a Století Miroslava Zikmunda můžete zhlédnout za drobný poplatek.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít