Výzkumníci s filmovou kamerou

Baví vás poznávat nové kultury, kontinenty, světy blízké i vzdálené, analogové i digitální? Pak zahoďte poznámkové bloky a vezměte do rukou kameru! Právě tak totiž vypadá současný antropologický výzkum v podání skupiny vědců, umělců a etnografů z experimentální audiovizuální laboratoře Sensory Ethnography Lab prestižní Harvardovy univerzity. Díky spolupráci s kanadským festivalem RIDM (Montreal International Documentary Festival) sledujte od 16. do 29. března na DAFilms.cz zdarma výběr 14 originálních snímků, jejichž autoři se nebáli vytvořit vlastní filmový jazyk i vycestovat do nejodlehlejších koutů světa!

Provází vás stále častěji během návštěv filmových festivalů a světových galerií zkratka SEL a vy pořád tápete, co znamená? Pak neváhejte vstoupit přímo do centra nejmodernějšího antropologického výzkumu a překročte s námi online práh audiovizuální platformy Sensory Ethnography Lab (SEL)! Sledujte, jak vznikají jedinečné filmové výpovědi o problémech a fenoménech současného světa, alchymii, která přirozeně spojuje vizuálně přitažlivé obrazy se silnými sociálními výpověďmi.

Na samotný vrchol filmového výběru i nepálského pohoří míří festivaly oblíbený a oceňovaný snímek MANAKAMANA, vítěz locarnské filmové přehlídky. Uvnitř stísněné kabiny moderní lanovkové dráhy kamera sleduje rozmanitou skupinu poutníků směřujících do stejnojmenného posvátného chrámu pyšně se tyčícího na vrcholu hory. Jaké jsou jejich motivace, vzpomínky na místo, témata pro rozhovor? Teenageři, starousedlíci, hudebníci, a dokonce i zvířata, ti všichni v kulisách velkolepé přírodní scenérie cestují do posvátného chrámu bohyně Bhagwati vyřknout svá přání. Splní se jim?

Také snímek SWEETGRASS zavádí diváky do prostředí hor, které však obývají poslední skuteční kovbojové amerického Západu. Právě zde se pastevci ještě každý rok vydávají vstříc divokým pohořím Montany, aby převedli svá stáda na úrodné letní pastviny. Zatímco svádějí nelehký boj s přírodními živly a nástrahami nebezpečné cesty, otevírá se před publikem jedinečná filmová esej o velikosti přírody a času i lidské snahy čelit obojímu.

Nejsou to však pouze místa málo známá či nedostupná, do nichž Sensory Ethnography Lab s kamerou vstupuje. Ve snímku YUMEN se režisér J. P. Sniadecki vydává do bývalého ropného království, čínského města Yumen, v němž vypráví příběh o duchu místa, jeho zapomenuté minulosti i těch, kteří mezi ruinami zmizelého blahobytu zůstali. Kontrasty velkolepé Číny provázejí také známý snímek THE IRON MINISTRY, jenž na ploše jedné cesty vlakem odhaluje přísné vnitřní rozdělení čínské společnosti. Do specifického mikrosvěta uvnitř velkého celku pak proniká film FOREIGN PARTS. Ten uprostřed newyorského mraveniště nachází na první pohled opuštěné vrakoviště, v jehož útrobách se skrývají nejenom karoserie, které již dávno dosloužily, ale také lidské příběhy těch, kteří dosloužit ve svém životě ještě nehodlají a o svůj každý den na světě se intenzivně perou.

Staňte se výzkumníky s filmovou kamerou a nenechte si ujít dvoutýdenní výlet za hranice běžného vidění okolního světa na DAFilms.cz zdarma!

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít