Online retrospektiva: Chris Marker

Představujeme vám jednoho z nejvýznamnějších francouzských umělců dvacátého století a režiséra francouzské nové vlny. Chris Marker se celoživotně zabýval filmem jako médiem a experimentoval s jeho formou, jeho tvorba tak odráží technologický vývoj kinematografie a mísení filmu s novými médii a internetem. Byl levicovým umělcem, který se ve svých filmech provokujícím způsobem vyjadřoval k aktuálnímu společenskému a politickému dění. V jeho snímcích se opakovaně objevuje téma času, paměti a nostalgie.

DAFilms.cz přináší průřez tvorbou tohoto spisovatele, fotografa a cestovatele, počínaje filmem Sunday in Peking z roku 1956, přes nejznámější dokumentární esej Bez slunce či film Rampa, který inspiroval Terryho Gilliama k natočení kultovních 12 opic, až po jeden z nejznámějších kyberpunkových filmů vůbec – Level Five z roku 1997.

Přečtěte si rozhovor s Bamchadem Pourvalim, francouzským filmovým kritikem a autorem Markerovy biografie.

Předplaťte si DAFilms a v registračním emailu získáte 30% slevu na knihu Chris Marker, kterou napsal filmový teoretik David Čeněk a vydalo Nakladatelství AMU.

Le temps de la rétrospective est arrivé!

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít