Analýzy války

Proč lidé stále reagují na odlišnost agresí? Kde končí boj o suverenitu, a začíná nacionalismus? Je nenávist vedoucí až k válce nikdy nekončícím příběhem lidských dějin? Odpovídají Chris Marker, Peter Entell, Selma Doborac a další.

Hluboké nepřátelství předávané z generace na generaci, země sužovaná neustálými konflikty… to je Ukrajina ve filmu Like Dew in the Sun. Režisér Peter Entell se vrací do země, odkud kdysi před pogromy utekli jeho prarodiče, a se starou fotografií v ruce zjišťuje, že destruktivní nacionalismus je stále přítomný. Jakoby kolektivní paměť národa byla už navždy pošramocená a neschopná obnovy.

Křehký vztah národní identity, historie a paměti zkoumá ve filmu Popis jednoho zápasu Chris Marker. Podle něj si každý člověk nese s sebou konflikty z minulosti, které pak přenáší dál. Filmový esej o tehdy mladém státu Izrael získal v roce 1960 Zlatého medvěda na berlínském filmovém festivalu.

Jiný pohled na válku – jako archetypální sílu i aktuální fenomén – nabízí ve filmu Zlomek 53 režisérské duo Federico Lodoli a Carlo Gabriele Tribbioli. Válku analyzují na základě portrétů předních liberijských bojovníků, jejichž prostřednictvím odkrývají univerzální dimenze válečných konfliktů.

Selma Doborac se ve filmu Those Shocking Shaking Days navrací k zvěrstvům války v Bosně. Reflektuje způsoby a možnosti zobrazování války a také vliv častého explicitního zobrazování násilí na člověka a schopnost vnímat jeho význam.

Co zanechává válka dalším generacím? Krátký Film skutečného muže režiséra Nebojši Slijepčeviće, který je vítězem letošního ročníku Doc Alliance Selection Award, ukazuje, co válka nechává dalším generacím. Podobně jako Chris Marker i Slijepčević ve svém filmu připomíná, jak v nás přetrvávají konflikty z minulosti, ale ukazuje i naději. Rovnováha je ovšem vždy křehká a i malá změna může opět spustit válku…

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít