Proměnlivá krajina dokumentárního filmu

Kolik tváří má dokument? Nepočítaně. Vybrali jsme pro vás režiséry, kteří si zvolili originální cestu k vyjádření, a zveme vás s nimi na výlet po rozmanitých způsobech nahlížení na svět, společnost, skutečnost i čas…

S Khavnem de la Cruzem poznáte ve filmu Squatterpunk atmosféru filipínských punkových slumů, kde se policie hned tak nedovoláte. Ačkoli se odehrává na místě, které by mělo být spíše deprimující, je film plný energie a humoru.

K dojemné cestě napříč časem zve Helena Třeštíková ve filmu Strnadovi, kde odhaluje, jako se vyvíjel mikrosvět jedné rodiny během 35 let společného soužití. Za tu dobu se odehraje mnohé: od chvil absolutního porozumění až po dramatické propady.

Tříhodinový trip Petera Mettlera Gambling, Gods and LSD zkoumá touhu po absolutnu napříč časem a kulturami. Místa světa spojuje vůně extáze, sexu, peněz a věčně hledaného božství. Mettler nabízí ambiciózní asociativní prostor moderní kultury vytržení, její různé podoby a kořeny, z nichž rostou.

Úběžníkem filmu Haruna Farockého Obrazy světa, zápis války je konceptuální obraz „slepé skvrny“ hodnotitelů leteckých snímků průmyslové továrny IG Farben, jež pořídili Američané v roce 1944. Z komentářů a poznámek na fotografiích vyplývá, že si CIA až až po několika desetiletích všimla toho, co nechtěli vidět Spojenci: že snímky kromě průmyslového cíle bombardování zachycují i koncentrační tábor v Osvětimi.

Nejlepší dokumentární film střední a východní Evropy a Nejlepší dokumentární debut na 20. MFDF Ji.hlava 2016 sleduje osudy malé lokální televizní stanice v Gruzii. Režisérka Salome Jashi ve filmu Oslnivý svit soumraku prostřednictvím bohatého filmového jazyka dokumentuje rozmanité události v životě místní komunity – svatbu, pohřeb, soutěž krásy či předvolební debaty.

Mike Hoolboom se podle kritiků pohybuje na pomezí odvážné poetiky Dereka Jarmana a politické odvahy Piera Paola Pasoliniho. Jeho filmová esej Imitace života má ještě jeden základ: psychoanalýzu. I v tomhle snímku pracuje režisér s dějinami filmu, tedy s materiálem nevyvázaným z interpretací. Výřezy z filmů neexistují o sobě, ale jsou vrstveny s respektem k vývojovým souvislostem.

Švédský režisér Erik Gandini si ve filmu Švédská teorie lásky bere na paškál obraz své domoviny jako novodobého ráje na zemi. Za těmito kulisami se ale podle něj odehrává překvapivé drama. Po čtyřiceti letech experimentu sociálního inženýrství s důrazem na individualitu a nezávislost není Švédsko rájem, ale zemí zpřetrhaných rodinných vazeb…

El Sicario je specialista na únosy, mučení a nájemné vraždy. Ve službách mexické narkomafie zabil během dvaceti let stovky lidí, nikdy ale nebyl dopaden. Na jeho hlavu je vypsána odměna 250 000 dolarů. Přesto se rozhodl vyprávět svůj příběh na kameru italskému dokumentaristovi Gianfrancovi Rosimu, jehož dokument Fuocoammare: Požár na moři získal Zlatého medvěda na Berlinale a nominaci na Oscara.

Experimentální dokument Debory Stratman Illinois Parables vykresluje lokální obrazy víry, síly, technologie a exodu. Jedenáct podobenství vypráví příběhy o osídlení, přesídlení, technologickém průlomu, násilí, mesiášství a vzdoru, jež se odehrávají kdesi v americkém státě Illinois.

Konceptuální dokument Také známý jako džihádista režiséra Erica Baudelaira je inspirovaný slavným filmem Masaa Adachiho Ryakushô renzoku shasatsuma (A.K.A. Serial Killer, 1969) a vychází z tzv. landscape theory. Její zástupci se snaží prostřednictvím umění zachytit formující vlivy prostředí na osobnost, působení konkrétních míst na život člověka. Režisér snímku takto rozebírá cestu mladého Francouze alžírského původu z domoviny do Sýrie a zpět, od společenské jistoty k radikalismu a zmaru.

Válka, nenávist, nedůvěra, vzájemné ozbrojené výpady a bezvýchodnost. To vše je nekončící palestinsko-izraelský konflikt. Izraelský režisér Avi Mograbi ve své tvorbě reflektuje židovskou identitu skrz svébytný autorský styl: dělá si ze sebe legraci, aniž by přestal brát vážně svá témata. Film Between Fences, který byl uveden v roce 2016 na Berlinale, představuje africké migranty v uprchlickém táboře v Izraeli.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít