Sametové filmy

Připomeňte si události roku 1989 a co všechno se odehrálo po 17. listopadu v Československu. Svým originálním způsobem situaci zachytili významní čeští režiséři jako Pavel Koutecký či Karel Vachek.

Bezprostřední vývoj po roce 1989 a atmosféru ve společnosti před prvními parlamentními volbami v roce 1990 zachycují krátké snímky Pavla Kouteckého nebo celovečerní dokument Karla Vachka. Ve filmu Nový Hyperion aneb Volnost, rovnost, bratrství vytváří Vachek svým osobitým způsobem mozaiku událostí, názorů a dějů tehdejší doby.

Podobný vývoj, jakým si prošlo tehdejší Československo, si prošly i další státy bývalého východního bloku, proto přinášíme i zahraniční snímky, které utvářejí obraz rozpadajícího se sovětského impéria. Ve filmu Rodeo sledujeme, jakým způsobem se snažilo po prvních svobodných volbách vypořádat s dědictvím okupace Estonsko. Detailní vhled do dění přímo uvnitř Sovětského svazu přináší významní režiséři Vitalij Manský, který vytvořil profil posledního sovětského vůdce Michaila Gorbačova, a Sergej Loznitsa, který se pomocí archivních záběrů ohlíží za povstáním, které předcházelo definitivnímu zhroucení SSSR.

Tyto i další filmy můžete zhlédnout na velkém plátně od 13. do 17. listopadu 2019 v Praze v kině Ponrepo (Časový harmonogram). Cyklus Sametové filmy pořádá Institut dokumentárního filmu a Národní filmový archiv ve spolupráci s DAFilms.


Grafika: Bohdan Heblík.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít