Panorama polského dokumentu

Polské dokumentární filmy v posledních letech zažívají nebývalý úspěch, sklízí nominace na filmových cenách, září na světových festivalech, ale hlavně zachycují realitu a proměny nejen v Polsku, ale i ve světě. Navíc s nebývalou uměleckou kvalitou. Nechte si rozproudit krev naším výběrem současných polských dokumentů.

Režisér Piotr Stasik je jedním ze současných tvůrců, kteří silně rezonují polským dokumentárním filmem. V roce 2016 se svým portrétem 21 x New York obdržel cenu za nejlepší dokumentární film na Evropských filmových cenách. Ať už se jedná o portrét americké metropole nebo dokumentární pohled na svou vlast v jeho následujícím snímku Opera o Polsku, vždy s překvapivou přesností pojmenovává současné problémy a vykresluje identitu lidí, kteří v těchto místech žijí.

O tom, že naše životní sny neznají mezí, vypovídají filmy Call Me Tony nebo First Pole on Mars. První zmiňovaný sleduje cestu 18letého bodybuildera Konrada, jenž jde ve svém životě ve stopách svých vzorů Al Pacina a Roberta de Nira. First Pole on Mars představuje šedesátníka Kazimierza, který se usilovně připravuje na cestu na Mars. Oba krátké filmy talentovaných režisérů slavily úspěchy na mezinárodních festivalech a Klaudiusz Chrostowski si dokonce odnesl cenu za nejlepší studentský film z prestižního festivalu IDFA. Mezi vycházející talenty patří i Pawel Ziemilski, který ve filmu Urban Cowboys nahlíží do života teenagera žijícího v Dublinu, který přesně jako kovboj osedlává a krotí divoké koně.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít