Svět v obrazech a ti druzí

Náš svět a pestrý mix kultur, které se v něm střetávají, jsou nekonečným zdrojem poznání, z něhož se máme stále čemu učit. Nebýt filmu, jen těžko bychom v tomto poznání mohli postupovat tak rychle kupředu. Vydejte se s námi do světa etnografických dokumentů, které vám představí „ty druhé“ anebo i nás samotné – vzdálené i bližší kultury, kterým tolik toužíme porozumět.

Nedlouho po vzniku filmu, už v roce 1922, kdy Robert Flaherty natočil svůj film Nanuk, člověk primitivní, vyvstala v odborné veřejnosti otázka: „Je možné na filmové médium zachytit svět a cizí kultury tak, abychom mohli doopravdy poznat, jak žijí?“ Od té doby ušla kinematografie kus cesty a s rozvojem techniky a dokumentárního filmu v 60. letech se naplno rozvinul i žánr etnografického filmu. Podívejte se s námi, jak dnešní filmaři vidí odlehlé kouty světa, v němž žijeme.

Na severní Kavkaz, do zapadlé vesničky v Čečensku vás vezme filmařka Ksenia Okhapina. Centrem zájmu její kamery se ve filmu Come Back Free stala skupina hrobníků, kteří se ve válkou zmítané vesnici i dávno po konci bojů denně setkávají se smrtí. Na druhém konci asijského kontinentu, v horské vesničce Gulu v Číně sledovala po dobu čtyř let režisérka Xu Hongjie dění v tamní škole. Do vesnice, kam až do roku 2004 nebyla zavedena silnice ani elektřina, přichází nový učitel Bao, plný utopistických vizí a nápadů na vylepšení. Na okraji nebe dokumentuje proces změn v rámci uzavřené komunity a skrytou podobu současné Číny. Na africký kontinent do Kamerunu se můžete přenést v dokumentu Tinselwood od francouzské režisérky Marie Voignier. Stejně jako ve své předchozí tvorbě se i tentokrát vydává do postkoloniálních zemí, kde zaznamenává pomalu mizející tradice místní populace. O tom, že i uvnitř Evropy se ukrývá mnoho zajímavého materiálu, svědčí i dokument Kalès, v němž belgický režisér Laurent van Lancker zachytil běžný život imigrantů ve francouzském přístavním městě Calais.

V tomto speciálním programu naleznete filmy režisérů, kteří se ve své tvorbě etnografickému filmu pravidelně věnují (Stephanie Spray, Steffen Köhn, J.P. Sniadecki), zároveň i tvorbu světově uznávaných režisérů, kteří s prvky etnografického filmu často pracují (Jørgen Leth, Peter Mettler).


Program byl kurátorsky připraven ve spolupráci se sociálním antropologem a vizuálním etnografem Pavlem Boreckým.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít