Nabízíme vám best of 2015!

Na samotný závěr roku 2015 vám přinášíme výběr filmů, které u vás měly největší ohlas. Sledovat je můžete zdarma, a to až do neděle 3. ledna. Udělejte si o vánočních svátcích a na Nový rok čas na kvalitní dokumenty!

Nabízíme vám výrazné filmy autorů, jako je Viktor Kossakovskij, Mike Hoolboom, Peter Mettler, Sergej Loznica, Åsa Sandzén a další, filmy prakticky ze všech kontinentů, ale také masterclasses významných režisérů - Petera Tscherkasského (Outer Space, Instruction for a Light and Sound Machine) či Wernera Herzoga (např. Jeskyně zapomenutých snů, Fitzcarraldo, Vojcek, Grizzly Man ad.)

Občanská válka v Sýrii uvrhla tamější obyvatele do stavu permanentní nejistoty. Odejít, nebo zůstat? Film Prokletí (Haunted) sleduje devět hrdinů, kteří musejí být neustále připraveni, že budou nuceni náhle opustit své domovy. Syrská režisérka Liwaa Yazji se tímto svým debutem nesmazatelně zapsala na mapu současného dokumentu.

Imitace života je film experimentátorské ikony Mika Hoolbooma, meta-film, který je originálním komentářem k situaci dějin filmu. Imitace života se skládají z deseti kapitol, každá je nesena zvolenou intonací a jednotným kinematografickým stylem.

Aleksandar Nikolić, srbsko-britský režisér, natočil působivý film Srbský právník o obhájci Radovana Karadžiče a Slobodana Miloševiče. Tato psychologická sonda, uvedená na MFDF Ji.hlava, vypovídá o osobní situaci právníka i o naší současnosti.

Přímo soud, a to neuvěřitelný soud s až děsivě obyčejným člověkem, pak zachycuje film The Specialist, a Portrait of a Modern Criminal. Snímek o poslušnosti a zodpovědnosti, který čerpá z 350 hodin vzácného filmového materiálu natočeného během soudu s Adolfem Eichmannem v roce 1961 v Jeruzalémě, vykresluje portrét odborníka na řešení problémů, moderního zločince. Snímek byl inspirován kontroverzní knihou Hannah Arendtové „Eichmann v Jeruzalémě, zpráva o banalitě zla“.

Viktor Kossakovskij se vydal se po stopách protinožců, tedy obyvatel protilehlých míst zeměkoule. Mistr poetického dokumentu natáčel film Ať žijí protinožci na Havaji, u Bajkalu, na Novém Zélandu a v Argentině, vytvořil vizuálně ohromující obraz krajiny a člověka a našel fascinující i humorné paralely mezi (doslova) protikladnými civilizačními i environmentálními prvky.

Peter Mettler posunul možnosti filmu snímkem Konec času. Natáčel švýcarské vědce, kteří zkoumají čas ve 27 kilometrů dlouhém urychlovači částic, lávu na Havajských ostrovech i pohřeb nedaleko místa Buddhova osvícení. Hlavním tématem jeho filmu je lidské vnímání času.

Still Born je slovy tvůrců animovaný dokument o ztrátě, vzteku a zármutku. Srdeční vada způsobí, že pár, který má být brzy rodiči, stojí před strašnou volbou. Časopis Variety Still Born označil za milník moderní animace a pochválil film v recenzi nejen za osobní notu ve vyprávění, ale také za inspiraci Janem Švankmajerem a Billem Plymptonem. Film ocenila i porota DOK Leipzig a dalších festivalů.

Snímek Summer of Goliath je propojením dokumentu a fikce a vypráví rozmanité příběhy obyvatel města Huilotepec na mexickém venkově.

Foreign Parts v duchu nejlepších tradic amerického dokumentu objevují podivnou komunitu. Jde o enklávu skrytou ve stínu nového stadionu baseballového týmu New York Mets, čtvrť Willets Point, která je industriální zónou určenou k demolici, plnou vrakovišť a autoopraven, zato bez chodníků či odpadního potrubí.

Tiha K. Gudac ve filmu Nahý ostrov pátrá po tom, co se dělo s jejím dědečkem během čtyř let, kdy byl nezvěstný. On sám to totiž nikomu až do své smrti neprozradil a v rodině se o minulosti nesmělo po celých šedesát let mluvit. Až po pádu komunismu v Jugoslávii vyšlo najevo, že byl vězněm gulagu na Nahém ostrově.

Propaganda sleduje chilské prezidentské volby v roce 2013 a zachycuje jedny z největších nepokojů posledních let. Vizuální cesta nahlížející do jedinečných zákoutí politických kampaní vybízí k zamyšlení nad složitým vztahem mezi politiky a občany z pohledu několika místních filmových tvůrců.

Jedním z českých zástupců v "best of" výběru je film Zkušenost exorcisty, monolog P. Vojtěcha Kodeta líčícího svoji zkušenost s dušemi uchvácenými zlou mocí. Snímek proložený citacemi ze spisku Raula Salvucciho stojí na promluvě, jež se výhradně týká zapovězeného tématu exorcismu.

Film Martina Duška K oblakům vzhlížíme neobvykle strohým a přitom kinematografickým stylem vystihuje životní pocit vyřazené generace mladých lidí nejen na severu Čech, ale i v celé současné Evropě. Ráďa, hlavní hrdina filmu ze severních Čech, žije tuningem aut. Jeho mikrosvět je lemovaný bílým plyšem, prozářený zelenými diodami a povzbuzovaný řvoucím výfukem motoru. Když ale Ráďa svůj svět opouští, naráží na tvrdou realitu a své vlastní limity.

Sergej Loznica v dlouhých, téměř výhradně statických záběrech filmu s lakonickým názvem Majdan zachytil dění během přelomových ukrajinských událostí. Během nich se Majdan stal domovem statisíců obyčejných Ukrajinců a rozhodoval o budoucím směřování země. Sergej Loznica natočil ryzí dokumentární zprávu plnou intenzivních obrazů.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít