Více než dlouhometrážní filmy Karla Vachka

Filmovou tvorbu Karla Vachka nelze snadno pojmenovat, ani ji k něčemu přirovnat. Jeho filmy se musí prožít. Český filmař, básník dokumentárních obrazů, jehož tvorba od 60. let do současnosti vybízí diváka k hledání podstaty věcí kolem nás. U příležitosti uvedení jeho nového filmu Komunismus přinášíme kompletní dílo svérázného tvůrce, který inspiroval nejednu generaci filmařů.

Karel Vachek své první filmy začal tvořit v 60. letech během československé nové vlny. Jeho tvorba se ale natolik vymykala ostatním dílům nové vlny, že se nikdy nestal její součástí. Jeho první filmy Moravská Hellas a Spřízněni volbou byly zakázány a Vachek se nemohl natáčení filmů věnovat až do pádu komunismu. Od 90. let začíná tvořit komplexní filmová díla, typická prolínáním různých vrstev a významů. I když ve svých filmech zachycuje významné události ve společnosti jako první svobodné volby v Československu ve filmu Nový Hyperion, jeho filmy zachycují především proměnu společnosti.

V retrospektivě Karla Vachka najdete jeho první filmy ze 60. let (včetně studentského krátkého filmu Malíř Karel Lhoták), jeho tetralogii Malý kapitalista (Nový Hyperion, Co dělat?, Bohemia docta a Kdo bude hlídat hlídače?), pozdější filmy (Záviš, Tmář) a nejnovější film Komunismus nebo filmy, v nichž Karel Vachek vystupuje jako protagonista (Arzenál, Zlatá šedesátá, Co je za plátnem?).

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít