Tým DAFilms doporučuje

Zajímá vás, jaké filmy sledujeme, ke kterým se pravidelně vracíme, a které snímky v našem týmu vyvolávají nejvíce emocí? Chcete se dozvědět, kdo všechno se stará o to, abychom vám pravidelně mohli přinášet ty nejčerstvější kousky české i světové kinematografie? Perličky ze současné polské tvorby pro vás vybral Mikołaj Góralik, který sestavuje program pro DAFilms v Polsku.

Na začátku roku 2020 jsme se vydali vstříc novému dobrodružství, když jsme v únoru spustili polskou jazykovou verzi DAFilms. Abychom divákům mohli pravidelně nabízet exkluzivní obsah dostupný pouze v Polsku, o to se stará kurátor programu Mikołaj. Pečlivě sleduje nejnovější polskou i světovou dokumentární tvorbu, kterou potom ve filmech týdne a programových speciálech představuje divákům na dafilms.pl. Po nedávném programovém speciálu Panorama polského dokumentu, ve kterém jsme vám představili filmy uznávaných polských dokumentaristů jako Piotr Stasik a Wojciech Staroń, pro vás Mikołaj vybral šest krátkých a středometrážních filmů debutantů a vycházejících hvězd polského dokumentu.

„Při výběru filmů do našeho katalogu se často sám sebe ptám, jaký obraz Polska vykreslují současné polské dokumenty. Nemohu se ubránit dojmu, že je rozhodně rozmanitější, než se na první pohled může zdát ze zpráv z médií nebo z nejnovějších hitů tuzemské kinodistribuce - polského filmu o falešném knězi Corpus Christi loni nominovaného na Oscara nebo dokumentu Jak bůh hledal Karla o kulturním šoku českého filmového štábu, který v sousední zemi natáčí film o víře Poláků,“ popisuje následující výběr Mikołaj.

Mikołaj Góralik doporučuje:

A Stranger On My Couch
To, jaké nálady převládají v Polsku, nejlépe zjistíte když se ocitnete přímo na pohovkách v bytech Poláků. Režisér Grzegorz Brzozowski se při natáčení filmu o couchsurferech dotkl důležitého tématu. Pro lidi, kteří cizincům nabízejí místo na noc pod vlastní střechou, znamenají krátká setkání mnohem víc než jen příležitost, kdy si mohou promluvit v cizím jazyce. Často jsou náhradou za jiné neúspěšné vztahy a umožňují hostitelům na chvíli zapomenout na samotu.

Dancing for You
Dokument Katarzyny Lesisz v roce 2018 vyhrál hlavní cenu pro nejlepší dětský dokument na festivalu IDFA. Vypráví příběh o mimořádné vášni 12letého chlapce, který se chce stát mistrem baletu. Spokojenost s pokrokem v tanci však nedokáže nahradit nedostatečnou pozornost otce, který se na synových baletních představeních nikdy neukáže. Univerzální příběh o tom, že naše úspěchy přinášejí uspokojení pouze tehdy, když se o ně máme s kým podělit, snímek vypráví formou lehkou jako tanec sám.

Close Ties
Namířit kameru na své blízké a dostat se do užšího výběru nominací na Oscary, to je sen každého debutujícího filmaře. Autorka Zofia Kowalewska nenatočila jen další z filmů o komplikovaných rodinných vztazích, ale jedinečný příběh o vztahu jejích prarodičů vypráví citlivým způsobem. I když společně oslavili 45. výročí svatby, před osmi lety se Zdislav rozhodl žít s někým jiným. Jeho návrat se pro oba stal náročnou zkouškou, na níž už nelze jednoduše zapomenout.

The Briefing
V době, kdy zdravotníci bojují v první linii proti pandemii, rezonuje tento dokument dvojnásob. Mladí lékaři podstupují křest ohněm během praktických cvičení. Poprvé v životě budou muset čelit smrti a převzít plnou odpovědnost za svá rozhodnutí. Kamera primárně snímá je, nikoli jejich pacienty. Každá jejich chyba nebo nedostatek znalostí má okamžitě své důsledky.
Pokud vás toto téma zaujalo, v našem katalogu si také můžete vyhledat dokument Doctors od Tomasze Wolského.

The First Day
První dokument Daniela Banaczeka dokonale doplňuje aktuální programový speciál Na vahách spravedlnosti. Tři hlavní hrdinové sdílí svoje sny o nových životech, jakmile opustí vězení pro mladistvé. První den po propuštění je však pro ně šokem. Jejich osudy následně sledujeme přes 10 let a zjišťujeme, že realita často jejich sny zásadně nabourá. Téma filmu odkazuje na „černou sérii“ polského dokumentu 60. let.

How to Destroy Time Machines
Nakonec stojí za to vycestovat i mimo Polsko společně s dokumentaristou Jacekem Piotrem Bławutem, který v Arizoně natáčí portrét hudebníka a experimentátora Jepha Jermana. Úkol je obzvlášť obtížný, protože se jedná o film určený našemu sluchu. Jerman extrahuje zvuky ze spletitých zvukových záznamů, nahrává šustění listí ve větru nebo zvuk hmyzích křídel. Výsledkem jsou úžasné kompozice, které režisér dokonale zprostředkovává pomocí obrazu.

Vybrané filmy

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít