Claire Atherton on Chantal Akerman

Režie

Celebrated editor - and recipient of a Lifetime Achievement Award at the Locarno Film Festival - Claire Atherton joined DAFilms curator Christopher Small for a discussion about her life's work, principally as a key collaborator with Chantal Akerman, subject of a retrospective at DAFilms.

Claire Atherton (1963) is a film editor born in San Francisco. Attracted by taoist philosophy and visual ideograms, she turned to studies of Chinese language and civilization, before enrolling in the professionnal branch of the Ecole Louis Lumière in Paris. In 1986, she started working with Chantal Akerman on Letters Home, which triggered a 30-year collaboration on fiction films, documentaries and installations. She was worked as editor with a wide range of directors, young film makers and film students. Atherton’s work as an editor has been honoured with a fully-fledge retrospective at the Grenoble Cinemathèque in 2013. Claire Atherton edited Chantal Akerman’s last film No Home Movie.

DAFilms Conversations: Claire Atherton is part of our curated program Chantal Akerman, From the Other Side.

Archiv živého vysílání

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít