V dalším dílu DAFilms Živě jsme si povídali s režisérem Janem Hoškem o jeho celovečerním dokumentu Planeta Praha.
Jan Hošek vystudoval po systematické biologii na Přírodovědecké fakultě UK i dokument na FAMU. Jak zúročil své vzdělání a zkušenosti ze zakázek pro televizi i Ministerstvo životního prostředí při natáčení celovečerního rodinného dokumentu Planeta Praha? Jaké je to hledat zvířecí sousedy v betonové džungli hlavního města? Jakou roli hrají nejnovější technologie při sledování plachých zvířat? Rozhovor vedl Petr Vizina.
„Příroda, jak si ji lidé představují, je v okolní krajině, mimo město, ale ta je už zkulturněná, je monotónní a z hlediska biodiverzity a druhové pestrosti vlastně chudá a nezajímavá. Kdežto město je prostředí velmi pestré a mění se nejenom na každém metru, ale i v čase, a tomu odpovídá život rostlin a zvířat.“ (Jan Hošek)
*„První krok k tomu, aby lidé změnili vztah k přírodě: musejí ji lépe poznat. Nemyslím si, že příroda ve městě je odrazem stavu přírody globální, ale zároveň má velký význam v tom, že je to příroda, která je nám nejblíž. Třetina lidí u nás žije ve městě. Je to příroda, se kterou se setkávají každý den.“ (Jan Hošek)
Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.