Diskuze k filmu Uprchlíci jsou tu vítaní

Režie

14.03.2021, 20:30

Záznam exkluzivního rozhovoru s režisérem a aktivistou Tomášem Rafou u příležitosti online premiéry jeho dokumentárního filmu Uprchlíci jsou tu vítaní.

Fotograf, vizuální umělec a filmař Tomáš Rafa již od roku 2009 dokumentuje vzestup nacionalismu, extremismu a xenofobie v zemích Visegradské čtyřky. Jeho dokumentární videa a reportáže na YouTube vidělo již přes 17 milionů diváků. Ve svém celovečerním debutu Uprchlíci jsou tu vítaní přibližuje nejistou budoucnost uprchlíků v Evropě, a to bez toho, aniž by události doplňoval jakýmkoliv komentářem. Staví se do role svědka a divákům tak umožňuje stát se přímými účastníky jejich nelehké cesty za bezpečím a svobodou.

Online premiéru filmu byla na DAFilms uvedena symbolicky 14. března, v den nechvalně známého výročí založení fašistického Slovenského státu v roce 1939, které s oblibou oslavují přívrženci ultrapravicové scény na Slovensku.

Diskuzi moderuje publicistka a PR manažerka Zuzana Kizáková, která od vypuknutí uprchlické krize v roce 2015 následující tři roky působila jako koordinátorka a dobrovolnice v provizorních uprchlických táborech na tzv. Balkánské trase. Osobně pomáhala na většině míst, které Tomáš Rafa zaznamenal ve svém filmu.

Archiv živého vysílání

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air Distribution s.r.o. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít