Georgian Cinema with Marcelo Felix

A discussion with Marcelo Felix, the programmer of this new featured retrospective of Georgian cinema on DAFilms. Moderated by Christopher Small.

"In the last few years, Georgian cinema has been drawing increasing international attention and expectation, which may come as surprise given the size of the country and its complex recent political situation. Georgia is about to celebrate three decades of independence, and throughout its long existence it has been known for its physical, human and cultural diversity. Its geography and history, from the remote village to a dynamic diaspora, favoured both isolation and cosmopolitanism."

Permanent Travel – Georgia’s Restless Cinema.

Archiv živého vysílání

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít