Peter Mettler

Režie

Conversation with visionary Canadian documentary filmmaker Peter Mettler.


Peter Mettler's films on DAFilms

Mettler, one of our finest filmmakers, has shown consistent interest in the myriad beauties of the natural world and its phenomena. As such, our discussion will take place in the evolving context of DAFilms' recent focus on the environmental in cinema.

We nervously anticipate exactly what changes the pandemic will bring to the environmental movement and to world governments. For many of us, issues surrounding humanity's interactions with natural spaces remain at the forefront of our minds in this time. Our conversation will take place within this specific framework and in this context.

Archiv živého vysílání

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít