The Two Joãos

Režie

19.09.2021, 21:00

A live conversation with João Pedro Rodrigues and João Rui Guerra da Mata about the first part of their DAFilms retrospective.

Moderated by Christopher Small.

The Two Joãos on DAFilms. A celebration of the cinema of collaborators and companions João Pedro Rodrigues and João Rui Guerra da Mata, two of the most vibrant cinematic artists to put a voice to the often sad beauty of desire.

Many of these are what they call their "China films", short works investigating various elements of Chinese culture and tradition. Guerra da Mata's own biography is one of the potential entry-points: born in Macao when it was a Portuguese colony, his presence here—whether fictional, metaphorical, or physical—connects the concerns of his and João Pedro Rodrigues' Portuguese collaborations with the Chinese streets and people that are their subject in these films.


Archiv živého vysílání

Portál DAFilms.cz je výsledkem tvůrčí spolupráce 7 klíčových evropských festivalů dokumentárního filmu sdružených do Doc Alliance. Naším cílem je posouvat hranice dokumentárního filmu, propagovat jeho rozmanitost a podporovat kvalitní autorské filmy.

Členové Doc Alliance

Chcete být pravidelně informováni o našem filmovém programu?

Odesláním registrace k Newsletteru souhlasím se zasíláním obchodních sdělení elektronickými prostředky a souvisejícím zpracováním osobních údajů pro účely zasílání Newsletteru Doc-Air, z.s. a potvrzuji, že jsem si přečetl(a) Zásady zpracování osobních údajů, textu rozumím a souhlasím s ním, přičemž beru na vědomí práva zde uvedená, zejména právo na námitky proti provádění přímého marketingu.

Poslat svému Junioru

Zavřít